کانون بسیج فرهنگیان ناحیه 4 قم

کانون بسیج فرهنگیان ناحیه 4 قم
آخرین نظرات
  • ۲ مرداد ۹۴، ۱۹:۰۶ - محمد مهدی تهرانی
    خدا قوت

۱۷۶ مطلب در تیر ۱۳۹۴ ثبت شده است

افزایش ۱۰درصدی قیمت لبنیات رسماً آغاز شد

به گزارش خبرگزاری بسیج، علی رجبی مدیرعامل اتحادیه فروشندگان لبنیات گفت: با توجه به ابلاغ افزایش 10درصدی قیمت فرآورده‌های لبنی صنعتی این افزایش قیمت در بیشتر برند‌ها اعمال شده است.

رجبی با اعلام این خبر ابراز کرد: افزایش 10درصدی قیمت فرآورده‌های لبنی در بیشتر برند‌ها اعمال شده است و وزیر صنعت نیز بر آن صحه گذاشته اما این افزایش قیمت در برخی از برند‌های صنایع لبنی معلق مانده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به لزوم افزایش 190 تومانی قیمت شیر خام به‌منظور جلوگیری از ضرر و زیان دامداران، بهتر بود که دولت این مابه‌التفاوت را در قالب یارانه شیر به دامداران پرداخت می‌کرد تا از افزایش فرآورده‌های لبنی در جامعه جلوگیری می‌شد.

مدیرعامل اتحادیه فروشندگان لبنیات، با بیان اینکه افزایش قیمت سالانه لبنیات مصرف شیر را در جامعه کاهش داده است، ادامه داد: در صورتی که مابه‌التفاوت نرخ شیرخام دامداران به‌طرق مختلف مانند اعطای علوفه تأمین شود از کاهش سرانه مصرف لبنیات در جامعه جلوگیری به عمل می‌آید.

وی درباره دلایل عدم اجرای طرح مشترک اصناف برای خودداری از عرضه لبنیات خارج از قیمت مصوب که قرار بود در سال جاری اجرا شود، اظهار داشت: از آنجا که لبنیات جزو کالا‌های اساسی به حساب می‌آید عدم عرضه آن به هر دلیل توسط اصناف تخلف به حساب آمده و سازمان تعزیرات حکومتی با آن برخورد می‌کند، به همین منظور عملاً اجرای طرح مشترک اصناف برای عدم عرضه فرآورده‌های لبنی خارج از سقف مجاز، بی‌نتیجه ماند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۱ تیر ۹۴ ، ۰۸:۳۳
کانون بسیج فرهنگیان ناحیه 4 قم

خبرگزاری بسیج –سرویس اخبار ویژه

وی در این گفت و گو که این روزنامه آن را انتشار داده است از خوانندگی زنان صراحتا حمایت کرد .

روزنامه‌ی سینه‌چاک فرهنگ غرب «قانون» در باره این گفت‌و گو می نویسد: «کشور ما ایالتی نیست که هرجا یک قانون د‌اشته باشد‌.» این شاه بیت تمام سخنان ما با میلاد‌ عمرانلو، رهبر گروه آوازی تهران است. عمرانلو معتقد‌ است همه جا باید‌ قوانین یکسان اجرا شود‌. او هم مانند‌ تمام اهالی موسیقی از اختلاف میان تهران و شهرستان‌ها ناراحت است. او به گروهش امید‌وار است و می د‌اند‌ روزهای خوبی د‌ر پیش د‌ارد‌.»

عمرانلو در پاسخ به سوالی در خصوص ممنوعیت نوازندگی خانوم‌ها در اجراهای عمومی گفت:« اگر کشور ما قانون د‌ار است که هست باید‌ قانون‌ها د‌ر تمام شهرهای ایران به یک شکل تد‌وین و اجرا بشود‌. حکومت ما یک حکومت ایالتی نیست که هر جا یک قانون مجزا د‌اشته باشد‌. د‌ر همه کشور یک قانون واحد‌ د‌اریم و براساس یک قانون اساسی یا یک کاری د‌ر تمام شهرها آزاد‌ است یا اینکه جرم است. مثلا نمی‌شود‌ گفت د‌ر کیش حجاب الزامی نباشد‌، قانون کشور می‌گوید‌ حفظ حجاب الزامی است. د‌ر بحث اجرای خانم‌ها همان‌طور که د‌ر تهران انجام می شود‌ د‌ر د‌یگر شهرها هم باید‌ همان‌گونه باشد‌. من فکر می کنم مشکل اصلی ما این است که د‌ر شهرستان های مختلف یکسری افراد‌ به صورت سلیقه ای عمل می‌کنند‌ و به نوعی حکم صاد‌ر می کنند‌. چه کسی باید‌ به این مسئله رسید‌گی کند‌، نمی‌د‌انم. اگر ممنوعیت نوازند‌گی خانم ها د‌ر صحنه د‌ر همه جا ممنوع است ما به آن احترام می گذاریم و می‌گوییم قانون است اما اگر د‌ر تهران می توانند‌ د‌ر صحنه هنرنمایی کنند‌ پس د‌ر همه شهرها باید‌ این اتفاق بیفتد‌.»

گفتنی است پس از انکه مردم در برخی از شهرستان‌ها به نحوه‌ی برگزاری کنسرت‌ها و آوازه‌خوانی زنان اعتراض کرده بودند، مسئولان مانع برگزاری این کنسرت‌ها شدند.

گفتنی است یکی از مفاسد بزرگ دو ساله اخیر تبدیل کردن حاشیه‌سازیهای طبقه‌ی مرفه جامعه به اولویت فرهنگی کشور بوده است. این در حالی است که جامعه ما نه تنها هیچ دغدغه‌ای در حوزه خوانندگی نسوان ندارد بلکه مسائل فرهنگی مهمی همچون آمار بالای طلاق، رشد بدحجابی، اعتیاد، مفاسد اخلاقی و جنسی و... دامن‌گیر همین جامعه است.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۱ تیر ۹۴ ، ۰۸:۲۹
کانون بسیج فرهنگیان ناحیه 4 قم

اکثریت یا تمامی خطوط قرمز هسته‌ای را رعایت کرده‌ایم

به گزارش خبرگزاری بسیج، "محمد جواد ظریف"، وزیر امور خارجه ایران با حضور در جمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی گزارشی را درباره جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 در وین را به مجلس ارائه کرد.

در ادامه بخشی از سخنان وزیر امور خارجه کشورمان در صحن مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: "یک هفته پیش در چنین روزی توافقی بین ایران و شش کشور به ظاهر قدرتمند جهان به ثبت رسید. طرح صهیونیستی امنیتی سازی ایران به شکست انجامید."

وی افزود: "به اعتراف دوست و دشمن آنچه در این میان به اثبات رسید عزت، خودباوری، اقتدار و سربلندی توام با حکمت مردم ایران و رهبر فرزانه‌مان بود."

ظریف گفت این توافق به آمریکا ثابت کرد که به تعبیر مقام معظم رهبری باید تسلیم ایران را به خواب ببیند.

وزیر امور خارجه کشورمان بار دیگر تأکید کرد که این مذاکرات به شش کشور به ظاهر بزرگ و همچنین نماینده عالی اتحادیه اروپا ثابت شد که ایرانی را هرگر نباید تهدید کرد.

وی افزود این توافق "روشن کرد که غنی‌سازی ما و تحقیق توسعه مربوط با آن و اصولا هیچ یک از زیرساخت‌های هسته‌ای ما هیچگاه تعطیل نخواهد شد. روشن شد که برنامه موشکی ما به هیچ کس ارتباطی ندارد."

ظریف خطاب به نمایندگان مجلس گفت: "هیچگاه رژیم صهیونیستی هیچگاه تا به این حد منزوی نبوده است."

وزیر امور خارجه در ادامه متن کامل برنامه جامع اقدام مشترک را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد.

وی در ادامه افزود که توافق هسته‌ای را می‌توان در سطوح مختلف بررسی کرد. "ولی از هر سطحی که تحلیل می‌کنیم نباید فراموش کنیم که هر توافقی به هر حال یک بده بستان است. هر طرف از بخشی از خواسته‌های خود به نفع بخش مهمتری از خواسته‌های خود صرفنظر می‌کند."

وزیر امور خارجه در ادامه افزود اهداف کلیدی ایران که برای رسیدن به آنها پافشاری کرده‌ایم و

"حفظ عزت و اقتدار ایران، تثبیت برنامه هسته‌ای بالاخص آب سنگین و فردو و شناسایی بین‌المللی آنها و پایان دادن تحریم‌ها و شش قطعنامه شورای امنیت تحت فصل هفت."

"برای طرف مقابل خواسته کلیدی این بود که از عدم دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای از طریق محدودیت‌ها و نظارت‌ها اطمینان حاصل کند. آنچه برای طرف مقابل بدست آمده بر خلاف ادعاها تحصیل حاصل است. جمهوری اسلامی ایران بر اساس آموزه‌های شرعی و اسلامی که در فتوای مقام معظم رهبری متبول شده است هیچگاه به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده است."

وی بزرگترین دستاورد ایران مهر تایید غنی‌سازی شورای امنیت بر برنامه غنی‌سازی ایران است که اصولا در تاریخ هفتاد ساله این شورا بی‌سابقه است.

وزیر امور خارجه تأکید کرد شورای امنیت نه تنها غنی‌سازی را به عنوان برنامه‌ای مشروع و قانونی برشمرد بلکه همه کشورها را تشویق کرد که در این حوزه با ایران همکاری کنند. "از آن مهمتر اینکه آینده اقتصادی و تجاری برنامه غنی‌سازی ایران را به رسمیت شناخت."

وی گفت: "ستانده دیگر آن که همه تحریم‌های شورای امنیت، آمریکا و اروپا که درحوزه برنامه هسته‌ای اعمال شده اند به صورت یکجا در روز اجرا و بقیه تحریم‌ها که به صورت محدود بر جای مانده‌اند طی چند سال برداشته خواهند شد."

ظریف گفت: "ما هیچگاه ادعا نمی‌کنیم که بر نامه جامع اقدام مشترک کاملا به نفع ایران است. مذاکره یک بده بستان است. مسلما ما انعطاف‌ها و نرمش‌هایی داشته‌ایم اما این انعطاف‌ها به صورت برنامه‌مند انجام شده‌اند.... اما همه می‌دانند که آنچه مهم است نتیجه نهایی بوده و دستی است که در پایان به علامت پیروزی به بالا می‌رود."

وی گفت: "امروز در دنیا هیچکس نمی‌گوید که ایران تسلیم است، اگر صحبت از تسلیم است تسلیم قدرت‌های بزرگ در برابر این مردم است."

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه به تشریح موضوع تحریم‌ها پرداخت. "تحریم‌های اقتصادی و مالی در حوزه ‌های مالی، نفتی، بیمه و حمل و نقل و کشتی‌رانی و بانکی در ابتدای توافق به صورت کامل لغو و متوقف می‌شود. تحریم‌ تحصیل دانشجویان ایران در حوزه رشته‌های هسته‌ای به طور کامل لغو خواهد شد. برای اولین بار پس از سه دهه تحریم‌ غیرعادلانه ممنوعیت هواپیماهای مسافربری مرتفع خواهد شد. ده‌ها میلیارد دلار از درآمدهای نفتی و سایر در آمدهای ایران که در چن د سال گذشته به دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا در خارجه از کشور مسدود شده است به خزانه کشور بازر می گردد. محدودیت فروش نفت ایران منتفی مشی‌شود."

وی افزود: "بانک مرکزی، کشتیرانی، شرکت ملی نفت و شرکت‌های تابعه ایران ایر و سایر بانک‌ها و در مجموع هشتصد شخصیت حقوقی و حقیقی ایران از شمول تحریم‌ها خارجه خواهند شد."

"آمریکا و اروپا متعهد شدند از اعمال تحریم‌های هسته‌ای مجددد علیه ایران و اعمال تحریم‌های گذشته به بهانه‌های جدید خودداری کنند."

"بر اساس برجام روز گذشته کلیه تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران لغو شد و تنها برخی محدودیت‌ها طی یک سند ضمیمه قطعنامه اعمال شد که نه تنها در مقایسه با تحریم‌های موشکی و تسلیحاتی ناچیز است بلکه بخشی از توافق برجام نبوده و رعایت نکردن آنها به معنای لغو برجام نیست. "

"همچنین تحریم شدید تسلیحاتی ایران لغو و با برخی محدودیت‌ها جایگزین شد. به صورتی که واردات اقلام دفاعی به صورت موردی مجاز است. این مورد نیز ضمیمه قطعنامه است و رعایت نکردن آن به معنای نقض برجام نیست."

وزیر امور خارجه تأکید کرد که "شاخصه یک توافق خوب از نظر ما رعایت چارچوب‌ها و خطوط قرمز ترسیم شده توسط مقام معظم رهبری است." 

"امروز می‌توان خدمت شما گزارش دهم همانطور که پیشتر خدمت مقام معظم رهبری عرض کرده‌ام در حد توان اکثریت این خطوط قرمز و یا تمامی آنها را رعایت کرده‌ایم."

"پیش از شروع اقدامات ایران پیش از آنکه پیچ و مهره‌ای باز شود طرف‌های آمریکایی و اروپایی تحریم‌های خود را به صورت قانونی لغو خواهند کرد و اثربخشی آنها همزمان با اقدامات ایران انجام خواهد شد."

ظریف در رابطه با خط قرمز رعایت امنیت و حرمت اماکن هسته‌ای و دانشمندان گفت "به گونه‌ای اقدام شده است که تمامی ملاحظات ایران رعایت خواهد شد. در آینده نیز همه نظارت ها بر طبق روشت‌های معمول بین‌الملی در قالب پروتکل الحاقی خواهد بود."

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه به تشریح چگونگی حفظ خطوط قرمز کشورمان در حوزه تأسیسات هسته‌ای فردو، رآکتور اراک و مواد غنی‌شده پرداخت. "برخلاف خواسته و اصرار دائمی طرف مقابل هیچ یک از سانتریفیوژ‌ها و زیرساخت‌های آنها از کشور خارج و یا منهدم نمی‌شوند و قلب رآکتور اراک نیز پس از خروج در داخل کشور نگهداری خواهد شد."

وی در ادامه تأکید کرد که بر اساس قطعنامه جدید شورای امنیت محدودیت برنامه موشک‌های بالستیک ایران تنها شامل موشک‌های با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای است.

ظریف در بخش دیگری از سخنان خود گفت: "این نخستین بار در تاریخ شورای امنیت است که کشوری با مذاکره و بدون جنگ و تسلیم و بدون اجرای الزامات شش قطعنامه قبلی از تحریم‌های شورای امنیت خارج می‌شود... همانطور که در بند هفت مقدمه قطعنامه آمده است این قطعنامه نمایانگر یک تغییر بنیادین در رویکرد شورای امنیت در قبال ایران است."

وی همچنین تأکید کرد برای نخستین بار در تاریخ شورای امنیت است که کشوری که قطعنامه درباره آن صادر می‌شود، خود طرف مشورت قرار می‌گیرد.

وزیر امور خارجه افزود: "با ضمیمه شدن برجام به قطعنامه شورای امنیت، شورای امنیت برنامه هسته‌ای ایران  و غنی‌سازی را بر خلاف قطعنامه‌های سابق خود می‌پذیرد."

"به صراحت برجام بین مفاد قطعنامه و مفاد برجام تفکیک شده و قطعنامه را جزوی از برجام نمی‌داند و لذا نقض احتمالی قطعنامه را نقض برجام نمی‌داند. "

"تمام قابلیت‌های امنیتی و دفاعی ایران حفظ خواهد شد و سیاست‌های منطقه‌ای کشور دچار تغییر نشده و ما به حمایت از متحدین‌مان باری مبارزه با افراط و تروریسم ادامه خواهیم داد."

وزیر امور خارجه درباره موضوع بازگشت‌پذیری تحریم‌های ضد ایرانی که در قطعنامه جدید شورای امنیت به آن پرداخته شده است گفت: "بازگشت پذیری صرفا در قطعنامه مطرح نشده و موضوع بازگشت پذیری یکی از موضوعات برجام است که در دو صفحه برجام آمده و یک وضعیت دو طرفه است که جمهوری اسلامی نیز می تواند از آن بهره‌مند باشد. البته چون قطعنامه‌ها در رابطه با تحریم ها صادر شده‌اند به ناچار در قطعنامه‌ بازگشت‌پذیری در رابطه با تحریم‌ها مطرح شده‌اند."

وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد: "آنچه بدست آمده تنها حاصل کار گروه مذاکره کننده نیست. این توافق نتیجه و تجلی عزت و اقتدار ملی است."

ظریف در پاسخ به سوال نمایندگان درباره اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران توسط شورای امنیت بیش از 10 سال باید باشد، گفت: "به حرف‌هایی که زده شده اعتراض کرده‌ایم و پیگیری خواهیم کرد. قطعنامه کاملا صریح است و نظارت شورای امنیت بر برنامه هسته‌ای ایران طی ده سال پایان خواهد یافت."

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره بازگشت تحریم‌ها بر اساس قطعنامه جدید شورای امنیت گفت: "قطعنامه جدید هیچ سازو کار تحریمی ندارد. تنها ساز و کار بازگشت تحریم‌ها بر اساس ساز و کار شصت روزه‌ای است که در برجام تشریح شده است."

وزیر امور خارجه درباره تفکیک بین تعلیق و لغو تحریم‌ها در قطعنامه‌ و برجام گفت: "در هیچ جای برجام و قطعنامه کلمه‌ای درباره تعلیق نیامده است." وی تأکید کرد که هر آنچه در این دو سند به آن پرداخته شده صرفا لغو تحریم‌ها است که پس از تأیید اجرای تعهدات ایران توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجرایی خواهند شد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۱ تیر ۹۴ ، ۰۸:۲۵
کانون بسیج فرهنگیان ناحیه 4 قم

34.7.86-1.jpg

یک عضو ناظر شورای رقابت با اشاره به تاثیر لغو تحریم‌ها بر قیمت خودرو گفت: روان شدن مرزهای کشور در پساتحریم، خود به خود باعث از بین رفتن رکود در بازار و به تبع آن کاهش قیمت خودروهای داخلی می‌شود.

این عضو ناظر شورای رقابت در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، درباره وضعیت بازار خودرو پس از لغو تحریم‌ها عنوان کرد: رفع تحریم‌ها موجب سهول‌الوصول‌تر شدن واردات قطعات ارزبر شده و در نتیجه قیمت تمام شده تولید خودرو پایین می‌آید که همین امر باعث ایجاد تعادل در قیمت خودرو و روان‌شدن روند تولید و دسترسی آسان‌تر مردم به آن می‌شود.

وی ادامه داد: سیاست دولت مبنی بر این است که اجازه پایین‌ آمدن قیمت ارز را ندهد. همچنین دولت نمی‌خواهد با پایین آوردن قیمت ارز تعادل بین عرضه و تقاضا را بهم بزند.

این عضو ناظر شورای رقابت درباره تصمیم شورا در رابطه با قیمت‌گذاری خودروهای داخلی گفت: قطعا شورای رقابت در دستورالعمل خود اجازه بالا‌بردن قیمت خودروهای داخلی را نمی‌دهد و ممکن است در آینده افزایش قیمت این محصول را مورد بازبینی قرار دهد.

مقابله شورای رقابت با دستورالعمل انحصاری واردات

وی با اشاره به دستورالعمل وزارت صنعت برای واردات خودرو درباره‌ی مساله رفع انحصار در آن گفت: در صورتی که وزارت صنعت نخواهد دستورالعمل را تغییر دهد، شورای رقابت در این باره تصمیم جدیدی خواهد گرفت و با آن مقابله خواهد کرد.

این عضو شورا با اشاره به دعوت این شورا از مسوولان وزارت صنعت بر ایجاد تغییر دستورالعمل واردات خودرو جهت رفع انحصار در آن اظهار کرد: اگر وزارت صنعت نخواهد دراین مورد تغییری ایجاد کند آن وقت شورای رقابت در این مورد تصمیم جدیدی خواهد گرفت تا با آن مقابله کند و به طور قطع دستورالعمل انحصاری را امضا نخواهد کرد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۱ تیر ۹۴ ، ۰۸:۲۳
کانون بسیج فرهنگیان ناحیه 4 قم

1435389613285_104723.jpg

مدرسه همانند اجتماعی کوچک است که ردپای بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را می‌توان در آن جست. امروز پای "اعتیاد" که گفته می‌شود یکی از بزرگترین دغدغه‌ها و نگرانی‌های مردم است هم به مدرسه باز شده است و صاحب نظران در عین ابراز نگرانی از پایین آمدن سن اعتیاد، از ظرفیت خوب فضای آموزشی برای پیشگیری از بروز این آسیب سخن می‌گویند و تاکید دارند باید دست از آمارسازی‌های اشتباه برداشت و بر توانمندسازی مربیان پرورشی و دانش آموزان در این خصوص متمرکز شد.

کوروش محمدی، رئیس انجمن آسیب‌شناسی اجتماعی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار «آموزش و پرورش» ایسنا، با بیان اینکه در بحث اعتیاد در مدارس صرف اینکه بخواهیم مدرسه را مبنایی برای شیوع اعتیاد در نظر بگیریم اشتباه است، می‌گوید: مدارس خودشان خروجی خانواده‌ها هستند و کسانی که در مدارس تحت عنوان دانش‌آموز شناخته می‌شوند فرزندانی هستند که شخصیت آنها در خانواده‌ها شکل می‌گیرد و به صورت مجزا نباید درباره اعتیاد در نوجوانان قضاوت کرد.

آمار اعتیاد دانش‌آموزان واقعی نیست

وی می‌افزاید: در واقع همانطور که ممکن است زمینه اعتیاد در مدارس به دلیل وجود همسالان معتاد فراهم شود، ممکن است از بیرون مدرسه هم اعتیاد وارد شود و این یک امر دو سویه است. در این میان موضوع مغفول آن است که در مدرسه اراده و برنامه‌ای مبنی بر آگاهی‌بخشی به دانش‌آموز وجود ندارد.

رئیس انجمن آسیب‌شناسی اجتماعی کشور با بیان اینکه آمار اعلامی از مدارس که حدود یک درصد مصرف کننده مواد را در مدارس نشان می‌دهد نمی‌تواند آمار واقعی باشد، می‌گوید: معتقدیم مصرف مواد بیش از این آمارهاست. باید از آمارهای سطحی که باعث غفلت می‌شود چشم‌پوشی کنیم و به سمت واقعیت‌های موجود جامعه برویم.

محمدی با اشاره به اینکه آمارهای اعلامی نیز بعضا متناقض هستند عنوان می‌کند: به عنوان مثال ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام می‌کند سن اعتیاد تا 10 و 11 سال پایین آمده و این اظهارات به معنای آن است که اعتیاد به سن دانش‌آموزی رسیده، حال چگونه ممکن است آمار اعتیاد این اندازه باشد؟ در واقع آمارها متناقض‌اند و بخشی از زمان متولیان امر صرف آمارپردازی‌ها می‌شود که از پشتوانه کار کارشناسی لازم برخوردار نیست.

وی ادامه می‌دهد: جوانی که در سطح شهر درگیر اعتیاد است، همان فردی است که در مدرسه مشغول تحصیل است و اینکه بگوییم موادمخدر در مدرسه توزیع می‌شود لزوما صحیح نیست و می‌تواند از بیرون به داخل مدرسه بیاید و حتی برعکس.

آموزش و پرورش خطر اعتیاد را سال‌هاست که پذیرفته است

به گزارش ایسنا، منصور کیایی، مدیرکل دفتر مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش نیز با بیان اینکه در وزارت آموزش و پرورش همواره با این پرسش روبرو هستیم که آمار و وضعیت اعتیاد به چه صورت است می‌گوید: واقعیت این است که وزارت آموزش و پرورش خطر اعتیاد را سال‌هاست که پذیرفته است و بیشتر آمارها، آمار دقیقی برای جمع بندی در مورد اعتیاد نیست. ما قصد کتمان و انکار اعداد را نداریم اما به دلایل فنی لفظ "اعتیاد" را برای این جامعه آماری قبول نداریم.

وی با تاکید بر اینکه ما حتی نمی‌پذیریم یک دانش آموز اعتیاد داشته باشد می‌گوید: دانش آموزان نزد آموزش و پرورش امانت هستند.

سید حمید صرامی، مشاور دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز درباره آمارهای اعتیاد می‌گوید: ما به موضوع اعتیاد در سطح دانش آموزان معترض هستیم اما این که گفته می‌شود دانش آموز در مدرسه معتاد می‌شود را هیچ کس عنوان نمی‌کند. بر اساس تحقیقات به دست آمده 33 درصد از دانش آموزان یکی از اعضای خانواده‌شان سیگاری بوده، پنج درصد از آن‌ها یکی از اعضای خانواده‌شان مصرف مواد دارند، چهار درصد عنوان کرده‌اند که دوستان حشیشی دارند و هفت درصد نیز گفته‌اند دوستانی دارند که مصرف کننده تریاک هستند.

به موضوع اعتیاد در سطح دانش آموزان معترض هستیم

سید حمید صرامی، مشاور دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز درباره آمارهای اعتیاد می‌گوید: ما به موضوع اعتیاد در سطح دانش آموزان معترض هستیم اما این که گفته می‌شود دانش آموز در مدرسه معتاد می‌شود را هیچ کس عنوان نمی‌کند. بر اساس تحقیقات به دست آمده 33 درصد از دانش آموزان یکی از اعضای خانواده‌شان سیگاری بوده، پنج درصد از آن‌ها یکی از اعضای خانواده‌شان مصرف مواد دارند، چهار درصد عنوان کرده‌اند که دوستان حشیشی دارند و هفت درصد نیز گفته‌اند دوستانی دارند که مصرف کننده تریاک هستند.

وی می‌افزاید: قطعاً در نوجوانان، گروه همسالان یکی از اثرگذارترین افراد در رفتار نوجوانان هستند، لذا وقتی ما می‌گوییم 65 درصد شخصیت افراد در خانواده شکل می‌گیرد زمانی که یکی از اعضای خانواده معتاد باشد قطعاً روی نوجوانان اثر خود را خواهد گذاشت.

مربیان پرورشی توانمندی لازم را برای آگاهی دهی به دانش آموزان ندارند

در کنار طرح مبحث رصد نظام مند وضعیت اعتیاد در سطح کشور و ضرورت اعلام آمارهای صحیح در این خصوص از رئیس انجمن آسیب شناسی اجتماعی درباره راهکارهای موجود برای پیشگیری از بروز بحران اعتیاد در مدارس در آینده و اقداماتی که باید در دستور کار مسئولان ذیربط قرار بگیرد نیز پرسیدیم. وی در این باره می‌گوید: این موضوع نیازمند توجه جدی است. پیش از این پیشنهاد کردیم آموزش و پرورش برای مربیان پرورشی خود دوره‌های آموزشی برگزار کند تا آنها به سلاح آموزش و آگاهی‌دهی در این خصوص مجهز شوند.

وی می‌افزاید: همچنین پیشنهاد کردیم مباحث آموزشی در قالب کتب درسی ارائه شوند زیرا دوره‌های فعلی و آموزش‌های حال حاضر، تاثیرگذاری لازم را ندارند و برخورد دانش‌آموزان با آن نیز رفع تکلیفی است.

محمدی با بیان اینکه اساس شکل‌گیری و مبنای فعالیت آموزش و پرورش تربیت صحیح است، می‌گوید: حتی اگر آمار اعتیاد دانش آموزان پایین باشد باز هم برای ما فاجعه است و مربیان ما توانایی و کارایی لازم را برای آموزش مهارت‌های مقابله با اعتیاد و هیجانات این سن ندارند.

دلایل عمده افزایش مصرف مواد مخدر

کیایی، مدیرکل دفتر مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش نیز درباره اقدامات انجام شده در این وزارتخانه در خصوص اعتیاد می‌گوید: عوامل و دلایل روانی شامل ویژگی‌های شخصیتی و فردی، دلایل اجتماعی مانند مسائل مربوط به محرومیت و محیط زندگی افراد و دلایل فرهنگی با توجه به گسترش فضای مجازی که در سبک زندگی جوانان خود را نشان می‌دهد از دلایل عمده افزایش مصرف مواد مخدر هستند.

وی در ادامه عنوان می‌کند: برخی از برنامه‌های پیشگیرانه از آسیب‌های اجتماعی در سطح مدارس به صورت سالانه و به طور مستمر اجرا می‌شوند. همچنین برنامه‌هایی هم برای نخستین بار طراحی شده و در دست اجراست. برنامه‌های پیشگیرانه در سطح مدارس شامل سه محور است که نخستین آن شامل برنامه پیشگیری اولیه با تمرکز بر آموزش، پیشگیری برای کودکان و نوجوانان، والدین و کارکنان می‌شود.

کیایی ادامه می‌دهد: محور دوم برنامه‌ها شامل نهضت فرهنگی پیشگیری است که نگاه ما در این زمینه فرهنگی و ترویجی بوده و شامل تولید مجلات پیشگیری و نوین برای دانش‌آموزان، ‌کارکنان و والدین، برگزاری نمایشگاه‌های سیار پیشگیری در مدارس کشور و برگزاری جشنواره نوجوان سالم می‌شود. محور سوم نیز برنامه‌های مراقبت اجتماعی است و تلاش می‌کنیم تا علاوه بر عموم دانش‌آموزان که در سایر محورها به آن‌ها خدمت‌رسانی می‌کنیم، توجه ویژه‌ای به کودکان و نوجوانان در معرض خطر داشته باشیم.

سطح پوشش 8درصدی آموزش‌های پیشگیرانه اعتیاد در مدارس

این در حالی است که صرامی، مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص برنامه ریزی‌های این ستاد برای مبازره با مواد مخدر اظهار می‌کند: وزارت آموزش و پرورش یکی از 12 عضو اصلی ستاد است و آنچه در سال‌های اخیر مشاهده می‌کنیم این است که اقدامات آموزش و پرورش در جهت مهارت آموزی و تقویت رفتارهای مروج سلامت افزایش پیدا کرده است اما باید گفت که میزان سطح پوشش متناسب با حجم تهدید نیست. در حال حاضر آمارهای ما میزان سطح پوشش را چیزی در حدود هشت درصد اعلام می کنند.

به گزارش ایسنا، امروز یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های بزرگ کارشناسان امور اجتماعی تغییر الگوی مصرف مواد مخدر است و گفته می شود بیش از 30 درصد معتادان، مواد مخدر صنعتی مصرف می‌کنند.

نگرانی بزرگ امروز: مصرف، حمل و نگه داری آسان مواد مخدر صنعتی

رئیس انجمن آسیب شناسی اجتماعی ایران نیز بر این گفته صحه می‌گذارد و تصریح می‌کند: همه نگرانی ما از این است که الگوی مصرف مواد مخدر تغییر کرده و موادمخدر صنعتی جدید به راحتی در کیف مدرسه جا می‌گیرد و بود و دود ندارد، مصرف آن دشوار نیست و می‌تواند از یک قرص ساده شروع شود و حتی در مواد خوراکی چون پاستیل تعبیه شود. به عنوان مثال شیشه ماده مخدری است که در ابتدا علامت مشخصی مثل موادمخدر سنتی ندارد که بتوان به سرعت از روی ظاهر پی به مصرف آن برد.

محمدی با بیان اینکه نباید در چنین شرایطی خودمان را با آمارسازی‌های اشتباه گول بزنیم می‌گوید: اگر آموزش و پرورش نخواهد با واقعیت روبرو شود، واقعیت آموزش و پرورش را درگیر خواهد کرد. متاسفانه محدودیت‌هایی از سوی آموزش و پرورش در این خصوص وجود دارد و فرار از این واقعیت تنها این معضل را گسترده‌تر و بر عمق آن می‌افزاید و سفیدنمایی آموزش و پرورش دردی را دوا نخواهد کرد.

وی تاکید می‌کند: از سوی دیگر باید پذیرفت آموزش و پرورش جدای از خانواده نیست و باید احساس مسئولیت کند. معتقد نیستم اعتیاد از آموزش و پرورش و مدارس رشد می‌کند بلکه می‌تواند تقویت شود. آموزش و پرورش نباید از قبول مسوولیت‌های خود در این خصوص سرباز بزند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۱ تیر ۹۴ ، ۰۸:۲۲
کانون بسیج فرهنگیان ناحیه 4 قم

1419511486860_Mona Hoobehfekr (10 of 31).jpg

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل گفت: اگر در شورای امنیت مصوبه‌ای تصویب شود که با منافع حیاتی‌مان در تضاد باشد، به آن تن نمی‌دهیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، علی‌اکبر ولایتی در گفت‌وگوی ویژه خبری سیما تاکید کرد: بعد از 12 سال مذاکره، حاصل، برجام و قطعنامه 2231 شده است که نقاط قوت و ضعف توأمان دارد.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل اظهار کرد: توافق دو طرف دارد و بحث دیکته کردن خواسته‌های یک طرف به طرف دیگر مطرح نیست. معتقدم جمع‌بندیِ بدست‌آمده دارای نقاط قوت و ضعف است و این امری طبیعی است.

وی ادامه داد: آقای ظریف و هیأت مذاکره‌کننده هم مدعی نیستند که آنچه بدست‌آمده مطلوب صددرصدی و بی‌نقص است. اگر می‌توانستیم همه سانتریفیوژها را حفظ کنیم خوب بود اما تلاش کردیم شش هزار سانتریفیوژ باقی بماند و در مقایسه با سال 1382 که اجازه داشتن سه سانتریفیوژ را هم نمی‌دادند، این نتیجه خوب است؛ هرچند که نقطه مطلوب ما نیست.

ولایتی یادآور شد:‌ در فردو نیز اگر می‌شد که تحقیقات هسته‌ای ادامه پیدا کند و فعالیت‌های غنی‌سازی انجام شود یا سانتریفیوژها همه در فردو می‌ماند و به نطنز منتقل نمی‌شد چرا که این نقل و انتقال‌ها زیان‌هایی در بردارد برای ما مطلوب بود. همچنین درخصوص ذخایر مواد هسته‌ای قرار است بخشی از این ذخایر رقیق شود یا به قرص سوخت تبدیل شود اما از کشور خارج نخواهد شد. آن‌ها (1+5) معتقدند باید گریز هسته‌ای ایران را به یک سال برسانند. بنابراین خواستار تبدیل مواد غنی‌شده هستند. اما مواد اولیه در کشور باقی می‌ماند و این یکی از امتیازات مهم ماست، چراکه این مواد سرمایه ماست که در کشور باقی می‌ماند و نقطه قوت ماست.

مشاور مقام معظم رهبری ادامه داد: اینکه بررسی و خاتمه دادن به محدودیت‌ها و موضوع هسته‌ای ایران طولانی شود و در فصل 7 و بند 41 بماند یک نقض است اما اینکه انتهایی دارد و بعد از 10 سال به موضوع خاتمه داده می شود نقطه مثبت است.

وی در پاسخ به اینکه وندی شرمن گفته مدت زمان قطعنامه و اجرای محدودیت‌ها به 15 سال باید تبدیل شود، گفت: خانم شرمن حرف بی‌خود زیاد می‌زند و در گذشته هم حرف اضافه زده بود که دوستان ما در تیم مذاکره‌کننده تذکر دادند. آنها وقتی در مقابل فضاهای داخلی خود قرار می‌گیرند حرف‌هایی می‌زنند که ریشه در توافق ندارد.

وزیر امور خارجه پیشین کشورمان در برابر این پرسش که اگر به هر حال زیر تفاهم‌هایی که صورت گرفته است بزنند و دبه درآورند، تکلیف چیست؟ پاسخ داد: اگر آن‌ها دبه درآورند ما هم دبه درمی‌آوریم. آن‌ها سال‌ها تلاش کردند تا به قول خودشان ایران را برای مدت زمانی محدود نگه دارند و بعد از این همه در باغ سبز نشان دادن توسط برخی مقامات محترم منطقه‌ای اگر بخواهند دبه درآورند ضرر خواهند کرد، ما می‌توانیم خیلی سریع به شرایط اول برگردیم اما افکار عمومی جهان متوجه خواهد شد که کدام‌یک از طرف‌ها کارشکنی می‌کند و آن‌ها را مورد شماتت قرار می‌دهند.

رابط بین مذاکره‌کنندگان و تهران نبوده‌ام

ولایتی در پاسخ به اینکه "آیا شما در جریان محتوای مذاکرات بوده‌اید و اینکه گفته می‌شود رابط بین مذاکره‌کنندگان و تهران بوده‌اید، درست است؟" اظهار کرد: خیر؛ من رابط نبوده‌ام و اگر هم چیزی به ذهنم می‌رسیده است به عنوان یک کارشناس جزء نظرم را می‌دادم.

مذاکره‌کنندگان ما توانمندترین و کارشناس‌ترین دیپلمات‌های ما هستند

وی افزود:‌ در 18 روزی که مذاکرات در وین در جریان بود، مذاکره‌کنندگان با تهران در ارتباط بودند و مسایل متناسب با پیشرفت کار به تهران منتقل می‌شد و آن‌ها (مذاکره‌کنندگان) در حدی که توانشان اجازه می‌داد کار را پیش بردند. ممکن است برخی توقعات را نتوانسته باشند پیش ببرند، در عین حال باید بگویم که مذاکره‌کنندگان ما توانمندترین و کارشناس‌ترین دیپلمات‌های ما هستند و بنده شاهد کارهای طولانی این دوستان در طی سال‌های مختلف در حوزه بین‌الملل بوده‌ام. مذاکره‌کنندگان همکاران من در وزارت خارجه بوده‌اند و از زمان‌های گذشته در حوزه بین‌الملل کار کرده‌اند و برخی از آن‌ها حداقل 25 سال سابقه دارند و من سراغ ندارم افرادی که این طور در حوزه بین‌الملل کار کرده باشند و از حوزه تخصصی خود منقطع نشده باشند.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: البته ما هم‌سطح این افراد در کشور داریم اما به این سطح مناسب و ورزیده با توجه به اعتماد دولت و رهبری به آن‌ها نداریم.

ولایتی درباره الزام‌آور بودن قطعنامه 2231 نیز گفت: آنچه ما در ارتباطات و تعاملات دوجانبه قبول می‌کنیم، برایمان الزام‌آور است اما در شورای امنیت با توجه به ناهمگونی میان اعضا و حق وتوی برخی کشورها که در اصل ناحق وتو است، اگر مصوبه‌ای خلاف منافع ملی ما به تصویب برسد اولا تلاش می‌کنیم که به تصویب نرسد اما اگر این اتفاق افتاد خود را ملزم به اجرای آن نمی‌دانیم.

وی در برابر اینکه "این مساله یکی از موضوعات نگران‌کننده در قطعنامه 2231 است، به ویژه در رابطه با تحریم‌های تسلیحاتی و موشکی"، گفت: قبلا هم ما را تحریم تسلیحاتی کرده‌اند اما ما کار خودمان را کردیم. ما منتظر مصوبه شورای امنیت نمی‌مانیم. حفظ تمامیت ارضی و امنیت ملی‌مان را با چیزی معامله نمی‌کنیم. اگر نتوانیم موشک دفاعی بسازیم و داشته باشیم توافقی را که در آن ما را از این مساله منع کند اجرا نمی‌کنیم.

ولایتی در برابر این پرسش که "ممکن است در صورت تخطی ایران و در چارچوب یک قطعنامه دیگر ما را به بند 42 فصل 7 ارجاع دهند؟" پاسخ داد: ما را ببرند یا نبرند آن چیزی که برایمان در اولویت اول است، حفظ کشور است؛ کشوری که مردم و جوانان ما برای دفاع از آن خون‌های زیادی داده‌اند تا یک وجب از آن کم نشود.

قصد طراحی موشک برای حمل کلاهک هسته‌ای نداریم

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در پاسخ به اینکه پس مخاطرات پذیرش چنین بندی در قطعنامه را از قبل می‌دانستیم و اهم و مهم کردیم؟ گفت: حتما می‌دانستیم. براساس قطعنامه از ایران خواسته شده است موشک‌هایی که قادر باشند کلاهک هسته‌ای حمل کنند طراحی نکنیم. اصلا موشک‌های ما برای این کار طراحی نشده است و ما قصدی برای چنین طراحی نداریم. انواع شهاب‌های ما برای حمل کلاهک طراحی نشده‌اند و جزو سلاح‌های متعارف هستند. در عین حال ممکن است یک روزی بیایند و مسایلی را مطرح کنند و قبلا هم در برخی جاها از جمله یک اجلاس در بروکسل عنوان کردند که ایران حق ندارد موشک بالستیک داشته باشد اما به آن‌ها ربطی ندارد.

وی همچنین در پاسخ به اینکه "در قطعنامه آمده است نباید موشک‌هایی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای داشته باشند طراحی شود؟" تصریح کرد: یک وقت ممکن است با برخی امکانات فنی کاری صورت گیرد که بتوان روی یک موشک کلاهک نصب شود اما ما که قصد این کار را نداریم و براساس فرمایشات مقام معظم رهبری حرکت به سمت سلاح هسته‌ای حرام است. به خاطر اینکه دیگران تصور می‌کنند ممکن است چنین ظرفیتی وجود داشته باشد ما فعالیتمان را کنار نمی‌گذاریم. باید بهانه‌ها را از دست دشمنان گرفت. آن‌ها از هر چیز می‌توانند بهانه بگیرند. جمهوری اسلامی ایران اصولی اساسی در سیاست‌هایش دارد. اصل حفظ نظام، تمامیت ارضی و حفظ منافع حیاتی مهم‌ترین آن‌ها هستند و اگر چند نفر دست به یکی کنند و مصوبه‌ای در شورای امنیت بدهند ما از ترس آن مصوبه از منافع حیاتی‌مان نمی‌گذریم.

آنها که حرف ما را می‌شنوند، قضاوت می‌کنند

ولایتی در برابر سوالات متعدد مجری این برنامه درباره بحث تحریم‌های موشکی و تسلیحاتی در قطعنامه 2231 اظهار کرد: اگر قرار باشد من هرچه می‌گویم شما قانع نشوید کار پیش نمی‌رود. غرض ما مجادله نیست. آنها که حرف ما را می‌شنوند قضاوت می‌کنند. اگر در شورای امنیت مصوبه‌ای تصویب شود که با منافع حیاتی ما در تضاد باشد به آن تن نمی‌دهیم اینکه آن‌ها (1+5) چه تعبیری از مفاد قطعنامه دارند بحث دیگری است. آن‌ها می‌توانند از هر کار مشروع ما بهانه نامشروع بگیرند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با تاکید بر اینکه ادعای غربی‌ها مبنی بر اینکه فشار تحریم‌ها ایران را به پای میز مذاکره آورد، حرف درستی نیست، گفت: البته فشار اقتصادی به مردم وارد آورده بود و منکر آن نیستیم اما اگر تحریم‌های اقتصادی اثر می‌گذاشت باید از همان ابتدای انقلاب اسلامی ما را تحت تاثیر قرار می‌داد. آن‌ها اساسا ما را در محاصره اقتصادی قرار دادند که دست از مواضع اصولی‌مان برداریم اما ایران فشارپذیر نیست و در سال‌های اخیر به خاطر مسایل هسته‌ای سعی کردند محکم‌تر تحریم‌ها را علیه ما پیش ببرند اما اگر قرار بود این تحریم‌ها بر ما اثر بگذارد سانتریفیوژ‌های ما در نطنز و فردو کار نمی‌کرد.

از دوستانمان در سوریه،‌ لبنان، عراق و یمن حمایت می‌کنیم

وی با اشاره به اینکه "گفته می‌شود توافق میان ایران و 1+5 بر سیاست‌های ایران در منطقه اثر می‌گذارد"، تاکید کرد: ممکن است برخی با این ادعا سعی کنند علیه ایران تبلیغات در منطقه راه بیاندازند اما این تبلیغات کاذب است. ما منافع حیاتی‌مان در منطقه و منافع دوستانمان را به هیچ وجه رها نمی‌کنیم؛ چه خوشایند آنها (1+5 و هم‌پیمانانش) باشد چه نباشد. ما از دوستانمان در سوریه،‌ لبنان، عراق و یمن حمایت می‌کنیم. اگر حمایت‌های ایران در سوریه نبود همان ابتدای بحران دولت این کشور ساقط می‌شد و یا در لبنان.

ولایتی تاکید کرد: مصلحت استراتژیک ما ایجاب می‌کند از دوستان خود در منطقه حمایت کنیم و اساسا حضور و ظهور ایران به عنوان قدرت اول منطقه در دفاع از منافع ملت‌های منطقه است. ما سنگرهای دفاع از امنیت ملی‌مان را بیرون از مرزهای خود قرار داده‌ایم. داعش اگر بتواند به ایران بیاید لحظه‌ای درنگ نمی‌کند. ابومصعب الزرقاوی یکی از افراد این گروه در جایی گفته بود هدف نهایی ما ایران است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: وقتی می‌بینیم دشمن ما (داعش) در کشور همسایه لانه کرده است به کمک همسایه می‌رویم. آمریکایی‌ها در منطقه دنبال بی‌اعتمادکردن همسایگان ما نسبت به ما هستند. اما این کارشان راه به جایی نخواهد برد.

هیچ تصمیمی خارج از مرزها نمی‌تواند ما را وادار به عقب‌نشینی کند

وی در پاسخ به اینکه برخی می‌گویند با قطعنامه 2231 توان دفاعی ایران کمتر می‌شود تاکید کرد: با اجرای این قطعنامه حتما توان دفاعی ما کم نمی‌شود و اصلا اینها ربطی به ندارند. حاصل بندهای قطعنامه 2231 این است که ایران و 1+5 به تفاهمی می رسند که براساس آن محدودیت‌هایی برای ما به طور موقت ایجاد می شود تا به تعبیر آن‌ها (1+5) به افکار عمومی جهان نشان دهیم که دنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای هستیم. این‌ها ربطی به اینکه ما چه تعداد تانک، زره‌پوش داشته باشیم یا برد موشکی‌مان چقدر باشد ندارد. ما در اینکه برای خودکفایی و افزایش امکانات دفاعی‌مان تلاش خواهیم کرد. تردیدی نداریم و هیچ مصوبه‌ بین‌المللی و تصمیمی خارج از مرزهای ایران نمی‌تواند ما را در استفاده از امکانات دفاعی‌مان وادار به عقب‌نشینی کند.

ولایتی در برابر این پرسش که امضای توافق نهایی موجب کاهش امکانات دفاعی ما می‌شود؟ این‌گونه پاسخ داد: اینها همه شایعات و جنگ روانی است وگرنه در بحث دفاعی ما از کسی اجازه نمی‌گیریم حتی اگر بتوانیم امکانات دفاعی‌مان را از خارج تهیه می‌کنیم، مثلا در زمینه اس-300ها قرار است روسیه آن را به ما بدهد و با گرفتن آن‌ها توان دفاعی هوایی‌مان افزایش می‌یابد و حتی می‌توانیم با مهندسی معکوس به جاهایی برسیم که قبلا نرسیده بودیم.

مسئولان ذیربط در حال مطالعه برجام هستند

وی در پاسخ به سوال دیگر که رسیدگی برجام در چه مراحلی در کشور قرار دارد؟ گفت: مسئولان ذیربط در حال مطالعه برجام هستند و بحث‌ها به زودی شروع خواهد شد. فکر می کنم فرصت کافی برای کسانی که صاحب رای هستند و انتظار است در نهایی کردن جمع بندی مذاکرات موثر باشد وجود دارد.

ولایتی در پاسخ به اینکه فکر می‌کنید برجام تایید می‌شود یا رد؟ اظهار کرد: نمی‌دانم. دوستانی که مذاکره‌کننده هستند هر آنچه از دستشان برمی‌آمد انجام دادند.

بعید می‌دانم ارزیابی عمومی متخصصان این باشد که جمع‌بندی بدست آمده «بد» است

وی در پاسخ به اینکه اگر به این نتیجه برسیم که توافق بدست‌آمده تاکنون «بد» است هزینه نه گفتن به آن چقدر است؟ گفت: بعید می‌دانم ارزیابی عمومی متخصصان در این حوزه این باشد که جمع‌بندی به دست آمده «بد» است. ممکن است افرادی بگویند آن میزان امتیازاتی که می‌خواستیم در آن وجود ندارد وگرنه توافق بد این است که ما را از انرژی هسته‌ای محروم کند، تحریم‌ها را باقی بگذارد و مانع پیشرفت علمی و تحقیق و توسعه شود و من در جمع بندی به دست آمده نمی‌بینم آنچه به دست آمده طوری باشد که بخواهیم به آن بگوییم توافق بد.

ولایتی تاکید کرد: اطلاق لفظ «توافق بد» به جمع بندی مذاکرات بی‌انصافی است.

وی خطاب به موافقان و مخالفان برجام گفت: تا جایی بحث کنیم که منافع ملی تحت‌الشعاع قرار نگیرد و در این خصوص به ویژه از در اولویت قرار دادن منافع جناحی و حزبی و فردی جلوگیری کنیم و منافع ملی را بر همه چیز ارجح بدانیم.

مذاکره‌کنندگان و آقای ظریف از دوستان و برادران ما هستند

ولایتی خاطرنشان کرد: اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و آقای ظریف از دوستان و برادران ما هستند و این دوستان با سابقه طولانی کار خوبی انجام دادند و من در حد آن‌ها کسی را در کشور نمی‌شناسم. ما حتی قبل از انقلاب به جز چند نفری مثل انتظام و عبده افرادی را نداشتیم که این‌طور منسجم و کارکشته در عرصه بین‌الملل حضور داشته باشند، اما خدا را شکر بعد از انقلاب ما افراد با سابقه و کارشناس خوبی داریم.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل درباره بند 12 قطعنامه درخصوص "بازگشت‌پذیری" تحریم‌ها نیز گفت: اگر می‌شد بند ماشه نباشد بهتر بود و حق با شماست که نقطه قوت قطعنامه نیست یا حداقل جزو نقاط کم‌قوت و ضعف قطعنامه است، اما گفتیم که توافق و قطعنامه مجموعه‌ای از نقاط قوت و ضعف است.

وی در خصوص اینکه پذیرش جمع‌بندی مذاکرات به نفع و مصلحت کشور است یا نه؟ اظهار کرد: مراجع ذی‌ربط قانونی باید در این باره بحث کنند و به هر نتیجه با در نظر گرفتن نفع کشور رسیدند، اگر جمع جبری‌اش مثبت شد، می‌پذیرند و اگر نشد لابد فکر دیگری می‌کنند. اما این به عهده ما نیست که بگوییم که در مجموع قابل پذیرش هست یا نه.

ولایتی در پایان اظهار کرد: بعد از دو سال مذاکره و 12 سال گفت‌وگوی منقطع، حاصلش جمع‌بندی‌ای شده است که می‌بینید نقاط ضعف و قدرت دارد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۱ تیر ۹۴ ، ۰۸:۱۹
کانون بسیج فرهنگیان ناحیه 4 قم

1432713096404__MG_9497--0021.jpg

رئیس سازمان انرژی اتمی از تفاهم با چین برای ساخت دو نیروگاه جدید هسته‌ای در سواحل مکران خبر داد.

به گزارش ایسنا، علی‌اکبر صالحی در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا‌وسیما گفت: ما در دو - سه سال آینده شاهد خواهیم بود که چهار نیروگاه هسته‌ای همزمان در کشورمان می‌سازیم و حدود 20 هزار مهندس هسته‌ای در آن مشغول به کار می‌شوند. این غیر از متخصصان دیگری است که از خارج از کشور در این عرصه فعالیت خواهند کرد.

وی با بیان اینکه "با این اقدام، صنعت ما در عرصه‌های مختلف فعال می‌شود"، افزود: از این پس فعالیت‌های هسته‌ای ما بیشتر خواهد شد، نه کمتر.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسشی درباره تفاسیر آمریکایی‌ها از متن «برجام» اظهار کرد: یکی از امتیازاتی که جمهوری اسلامی ایران توانست به دست آورد این است که آب سنگین خواهیم داشت. به فرض که اصلاً مذاکره‌ای نبود و مسیر خود را می‌خواستیم ادامه دهیم؛ رآکتور اراک را می‌ساختیم و به اندازه 200 تن حداکثر آب سنگین نیاز داشتیم و تولید می‌کردیم. کارخانه آب سنگین ما سالانه 15 تن و بیشتر آب سنگین تولید می‌کند.

صالحی افزود: اکنون میزان ذخایر آب سنگین ما بیش از 90 تن است زیرا چندین سال است که کار می‌کند؛ بنابراین ما تقریباً به آستانه آب سنگین مورد نیاز می‌رسیم و از آن پس اگر آب سنگینی تولید می‌شد دیگر نیازی نداشتیم.

وی همچنین گفت: خوشبختانه توانسته‌ایم بر آنان تحمیل کنیم که آب سنگین داشته باشیم. آنان می‌خواستند که کارخانه آب سنگین ما برچیده شود اما ما نپذیرفتیم زیرا بیش از 400 مهندس در آن کار می‌کنند. طول عمر این کارخانه بیش از 50 سال است، پس هیچ‌گاه حاضر نمی‌شدیم آن را برچینیم و به آنان گفتیم مازاد تولیدمان را به شما می‌فروشیم و آنان پذیرفتند که بخرند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: اگر شرایط دیگری حاکم بود و در شرایط عادی بودیم امکان خرید و فروش مواد راهبردی را نداشتیم؛ همچنان که در این 35 سال اجازه ندادند. جمهوری اسلامی ایران این امتیاز را دریافت کرد که آب سنگین تولیدی‌اش را بفروشد و کارخانه متوقف نمی‌شود؛ پس اگر آمریکایی‌ها چیزی خلاف این گفته‌اند درست نیست و در برجام کاملاً روشن است. فکت شیت آنان که نمی‌تواند خلاف 159 صفحه متن برجام باشد.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره ذخایر اورانیوم کشور نیز اظهار کرد: اکنون هفت - هشت تُن اورانیوم داریم که در چهار تا پنج ماه آینده که باید برجام اجرایی شود تکلیف این میزان اورانیوم باید مشخص شود. یا می‌توان آن را رقیق کرد که خیلی کار غیرمنطقی است و آن را به صلاح نمی‌دانیم یا یک کار دیگر که می‌توانستیم به آنان تحمیل کنیم این بود که آن را بفروشیم.

صالحی افزود: در قطعنامه شورای امنیت نیز که روز دوشنبه تصویب شد، یکی از بندهایش اشاره به این موضوع دارد که چون به علت قطعنامه‌های سابق، از خرید و فروش اورانیوم منع شده‌ بودیم، در این قطعنامه مستثنا شده‌ایم. بر این اساس می‌توانیم مابه‌ازای اورانیوم غنی شده در بازار اورانیوم طبیعی دریافت کنیم و پول غنی‌سازی آن را نیز می‌توان گرفت.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: از سال بعد که حدود یک و نیم تن اورانیوم تولید خواهیم کرد، آن را با کمک کشورهایی مانند روسیه و هر کشور دیگری که در برجام مجاز به مشارکت شده است می‌توان تبدیل به مجتمع سوخت کرد. این میزان اورانیوم معادل ایجاد سالانه سه مجتمع سوخت است که با لیسانس و تحت نظارت روس‌ها می‌توانیم بسازیم و در این 10 سالی که محدودیت‌ها را پذیرفته‌ایم می‌توان 30 مجتمع سوخت ایجاد کرد.

وی افزود: اینگونه آموخته‌ایم که چگونه مجتمع سوخت بسازیم، در حالی که این فرصت را قبلاً نداشتیم زیرا هیچ کشوری نمی‌آید در این باره به کشور دیگری کمک کند چراکه موضوعی بسیار حساس و حیاتی است به نحوی که نیروگاه به متقاضیان می‌فروشند اما فناوری تولید سوخت را نمی‌دهند. ما استثنائی‌ترین کشور دنیا هستیم که وارد این عرصه شده‌ایم و با کمک آنان سریع‌تر به قابلیت تولید سوخت می‌رسیم زیرا سوختی که برای نیروگاه‌ها به کار می‌رود باید همه شاخصه‌های بین‌المللی را رعایت کند. این هم فرصت هایی است که در مسیر مذاکره به دست آمد.

صالحی همچنین درباره ادعای آمریکایی‌ها درخصوص بازرسی‌ها از مراکز کشورمان گفت: ما بازرسی‌ها را در چارچوب پادمان هسته‌ای و پروتکل الحاقی پذیرفته‌ایم که منوط به پیشرفت برجام آن را فعلاً به طور داوطلبانه اجرا کنیم تا مجلس شورای اسلامی تکلیف آن را روشن کند. در چارچوب پروتکل الحاقی مقداری فراتر از پادمان امکانات بازرسی‌ها وسیع‌تر می‌شود و این فقط برای ما نیست؛ اکنون بیش از 100 کشور آن را امضا و تصویب کرده‌اند. البته برخی از این کشورها پیشرفته نیستند اما همه که اینگونه نیستند، چراکه 10 - 15 کشور جزو کشورهایی هستند که از امکانات مقبولی از فناوری هسته‌ای برخوردارند.

معاون رئیس‌جمهور افزود: پروتکل الحاقی موضوعی عمومی است که برخی کشورها اجرا می‌کنند و مانند هر کنوانسیون بین‌المللی دیگر است بر این اساس بازرسی‌ها در این چارچوب انجام خواهد شد.

مسأله PMD باید تا 15 دسامبر حل شود

رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه این گفت‌وگو اظهار کرد: طبق توافق با آقای آمانو مسأله PMD باید تا 15 دسامبر، پایان سال میلادی جاری، حل و فصل و تکلیف این مسأله روشن شود. بر اساس این توافق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش خود را به شورای حکام ارائه می‌کند، گرچه برجام جدا از نتایج این گزارش کارش را ادامه می‌دهد هرچند ما تفاهم کردیم که نتیجه بسیار مثبت خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه ما PMD را قبول نداریم، گفت: در عین حال این مسأله را در چارچوبی سیاسی فنی حل و فصل می کنیم تا جلو بهانه ها را بگیریم البته اگر قرار بر قانع شدن طرف مقابل باشد وگرنه کسی که خود را به خواب زده باشد نمی‌توان بیدار کرد.

صالحی افزود: اگر قرار بود آژانس در مسیری عادی قانع شود این مسأله همچنان ادامه می یافت و ما هر کاری می کردیم قانع نمی شد همچنان که به 18 پرسش آنان جواب دادیم و قانع نشدند. اکنون با چارچوبی که سیاست به کمک مسائل فنی آمده حل و فصل این مسأله تسریع شده است و مسائل فنی در بستر مسائل سیاسی حل و فصل می‌شود.

معاون رئیس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که باتوجه به سوء سابقه آژانس اگر این مسأله در موعد مقرر حل و فصل نشود اظهار کرد: در این صورت آنها بازنده خواهند بود زیرا این مسأله پشتوانه‌ای سیاسی دارد و باید کارشان منطق داشته باشد و خارج از منطق نمی‌توانند کاری کنند. زمانی پشتوانه سیاسی کنونی نبود و آنان فعال مایشاء بودند اما اکنون دیگر پشتوانه سیاسی است و باید به این مسأله پایان دهند.

کسب مجوز از رهبر انقلاب برای اکتشافات هوایی اورانیوم

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین گفت: با کسب مجوز از رهبر معظم انقلاب برای اکتشافات هوایی، استخراج اورانیوم در کشور تسریع و افزون می‌شود. ما هفت - هشت سال نیاز داشتیم تا در این مدت به وضعی برسیم که هم اکتشافات خود را انجام داده باشیم و هم از مواد استخراجی به آستانه تبدیل برسیم.

وی افزود: بر این اساس طی هفت تا 10 سال آینده ما در وضعی قرار خواهیم داشت که سالانه چند صد تن اورانیوم از درون کشور تولید خواهد شد و اگر آن زمان تولید 190 هزار سو را در دستور کار داشته باشیم که قدم بعدش یک میلیون سوخت خواهد بود به طور مستمر می‌توانیم به فعالیت غنی‌سازی ادامه دهیم. در غیر اینصورت اگر اکنون می‌خواستیم 190 هزار سو را داشته باشیم ذخایرمان پس از یکی دو سال تمام می شد و آن وقت اکتشاف و استخراج هم به نتیجه نمی‌رسید و همه چیز متوقف و نوعی تناقض ایجاد می‌شد باتوجه به این موضوع ما محدودیت زمانی در این زمینه را، محدودیت تلقی نمی کنیم.

معاون رئیس‌جمهور اظهار کرد: واقعیت قضیه همین است وگرنه اگر بخواهیم آن را طور دیگری تفسیر کنیم و برداشت های دیگری ارایه دهیم موضوع دیگری است زیرا همگی دست به دست هم داده ایم که منافع ملی را تامین کنیم.

صالحی گفت: باید دانست چه شده است که با "برجام"، صنعت هسته‌ای کشورمان شامل بخش های راهبردی غنی‌سازی و آب سنگین به عنوان نخستین کشور در حال توسعه در سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می‌شود در حالی که تاکنون چنین اتفاقی روی نداده است. این درحالی است که کشورهای دیگری که می‌خواهند نیروگاه بخرند مانند برخی کشورهای اطراف ما ابتدا باید با امضای سندی متعهد شوند که در پی سوخت هسته‌ای نمی رود و اگر امضا نکنند به آنان نیروگاه هسته‌ای نمی دهند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: با این حال در متن برجام درج شده است که ما می‌توانیم خدمات غنی‌سازی خود را به بانک سوخت بین‌المللی که جدیدا در قزاقستان ایجاد شده است ارایه دهیم. کدام کشور درحال توسعه است که چنین امکانی برایش ایجاد شده باشد؟

صالحی با بیان اینکه ما وارد کلوپ هسته‌ای جهان شده‌ایم، افزود: البته ما هزینه دادیم فشارها را تحمل و مقاومت کردیم و بدیهی است نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود، رایگان که چیزی به انسان نمی‌دهند اگر مقاومت مردم، شهادت دانشمندان هسته‌ای، استواری رهبر معظم انقلاب و حمایت ها، درایت‌ها، هوشمندی و راهگشایی ایشان نبود برای ما قطعا تره هم خرد نمی‌کردند.

وی با بیان اینکه آنان مجبور به پذیرش حقوق ما شدند تاکید کرد: ما اراده خود را به آنان تحویل کردیم گرچه آنان به افکارعمومی خود می گویند جلوی انحراف ایران به سمت ساخت سلاح هسته‌ای را گرفته اند درحالیکه طبق فتوای رهبر معظم انقلاب ما در پی چنین سلاح هایی نبوده و نیستیم حالا مدام داد بزنند که جلوی دستیابی ما به سلاح را گرفته‌اند.

صالحی همچنین خاطرنشان کرد: اگر می‌خواستیم به سمت سلاح کشتارجمعی برویم زمان صدام که با سلاح های شیمیایی به ما حمله کرد و ما سلاح های آنان را به غنیمت گرفتیم می‌توانستیم علیه‌شان استفاده کنیم اما چرا این کار را نکردیم؟ زمان حضرت امام(ره) ایشان تاکید داشتند که قبل از هدف قراردادن هر مکانی، زمانش را از طریق رادیو اعلام کنیم تا مبادا بی گناهان کشته شوند این خصلت ما و آموزه های ماست با چنین خصلتی چگونه مدعی می‌شوند که از دستیابی ما به سلاح هسته‌ای جلوگیری کردند؟

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: بنده به عنوان یک خدمتگزار مردم وعده می‌دهم که مطمئن باشند با اجرای برجام نه فقط صدمه‌ای به مجموعه فعالیت‌های هسته‌ای ما وارد نخواهد شد بلکه این فعالیت‌ها بیشتر هم خواهد شد همچنان که تا سه چهار سال آینده عملیات اجرایی چهار نیروگاه هسته‌ای در کشورمان آغاز می‌شود.

صالحی افزود: با ایجاد کارگاه‌های عظیم برای ساخت این نیروگاه‌ها در کشور 20 تا 30 هزار مهندس در کشورمان مشغول کار خواهند شد اگر اینها فعالیت‌های هسته‌ای نیست پس نامش چیست؟

وی همچنین از آغاز عملیات اجرایی بیمارستان بزرگ هسته‌ای در کشورمان در هفته های آینده خبر داد و گفت: این یکی از بزرگترین بیمارستان های هسته‌ای در غرب آسیا خواهد شد. همه این فعالیت‌ها سرریز تراکم تجربیات هسته‌ای است که به زحمت در چند دهه گذشته به ویژه دو دهه اخیر به دست آورده‌ایم.

افزایش فعالیت‌های هسته‌ای در دوره برجام

رئیس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه "در دوره اجرای برنامه جامع اقدام مشترک، فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان افزایش می‌یابد"، در ادامه، مذاکرات هسته‌ای را در ابعاد مختلف پرچالش و بسیار حساس دانست و افزود: در طرف مقابل با شش کشور مواجه بودیم که با همه امکانات تجربی در ابعاد حقوقی و فنی حضور داشتند و بهترین کارشناسانشان را آورده بودند.

صالحی ادامه داد: طرف دیگر، ایران بود که تعداد اعضای تیم مذاکره‌کننده کمتر بود البته نقش اصلی را در گروه پنج بعلاوه یک آمریکا عهده‌دار بود و بیشترین وقت را آنان گذاشته بودند. آمریکا به تنهایی شمار قابل توجهی از کارشناسان از حوزه های فنی، حقوقی و سیاسی را در این مذاکرات آورده بود.

وی گفت: ای‌کاش مذاکرات هسته‌ای ضبط شده بود و اگر ضبط شده است، پخش شود تا مردم بدانند مذاکره‌کنندگان ایرانی در همه جلسات با اقتدار و عزتمندی با طرف مقابل گفت‌وگو می‌کردند که این برای بنده سبب مباهات بود. وقتی هیمنه جمهوری اسلامی ایران را در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای مقابل شش کشور قدرمند جهان می‌دیدم که 90 درصد قدرت اقتصادی و حدود 100 درصد قدرت نظامی جهان را به عهده دارند کشورم را از جایگاه کشوری در حال توسعه نمی‌دیدم بلکه به عنوان کشوری توسعه یافته و قدرتمند می‌دیدم که عرض اندام می‌کند.

معاون رئیس‌جمهور تاکید کرد: البته این مرهون اتکال به خداوند متعال، مبتنی بر حرکت در بستر انقلاب شکوهمند اسلامی، تمسک به دین، توکل به خدا و توسل به ائمه اطهار علیهم السلام بود که ما را مقتدرانه در مقابل طرف مذاکره قرار می‌داد و اجازه نمی‌داد ما خم شویم. از ابتدای مذاکرات، جمهوری اسلامی ایران با اقتدار وارد می‌شد و اجازه نمی‌داد که به حرمت نظام خدشه‌ای وارد شود و نتیجه هم دیده می‌شود که اگر ما با اقتدار و اعتماد به نفس مذاکره نمی کردیم به‌یقین چنین نتیجه‌ای حاصل نمی‌شد .

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: وقتی که طرف مقابل دید با کوه استوار مواجه است و با عده‌ای مذاکره می‌کند که پشتوانه‌شان، خدا، ملت و مسئولان نظام هستند و دل به هیچ قدرتی جز خدا نسپرده‌اند و قدرت های دیگر را قدرت نمی‌دانند، عقب نشستند. به همین علت همان طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با اقتدار از هیمنه جمهوری اسلامی دفاع کردند و توانستند منافع و حاکمیت ملی ما را در نظر بگیرند.

صالحی در پاسخ به پرسشی درباره برخی نگرانی‌ها از تأثیر اجرای برجام بر برنامه صلح آمیز هسته‌ای کشورمان گفت: در بعد فنی اگر محدودیتی پذیرفته ایم محدودیتی بوده که از دید آنان می خواسته مانع انحراف ما به سمت سلاح هسته‌ای شود. آنان گفته‌اند هر راهی را که ممکن بود به سلاح هسته‌ای ختم شود مسدود کرده‌اند؛ خب مسدود کنند ما که اصلا نمی‌خواستیم در آن راه قرار گیریم زیرا طبق فتوای رهبر انقلاب از اساس در پی رفتن در چنین مسیری نیستیم.

وی اضافه کرد: بر این اساس هر محدودیتی می‌خواهند ایجاد کنند؛ برخی از این محدودیت‌ها ظاهری دارند و تصور افکار عمومی این است که محدودیت فنی برای ما ایجاد کرده‌اند. برای نمونه، درباره رآکتور اراک گفته‌اند که باید تولید پلوتونیوم آن کاهش یابد ما که از اساس در پی تولید پلوتونیوم برای استفاده غیرصلح‌آمیز نبوده‌ایم، پس تولید آن را کاهش می‌دهیم.

صالحی گفت: اتفاقا رآکتور اراک با بازطراحی بهتر و کاملاً مدرن می‌شود؛ زیرا قبل از آن بر اساس طراحی‌های خیلی قدیم بود و اکنون طراحی‌های جدید آمده است و از این پس قلب رآکتور کوچک‌تر و فضای آن بازتر می‌شود و انواع تجهیزات و آزمایش‌ها را می‌توانیم در آن بگنجانیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: ما طبق طراحی قدیم 10 کیلوگرم پلوتونیوم تولید می‌کردیم که در طراحی جدید به کمتر از یک کیلوگرم کاهش می‌یابد؛ اما ما که قصد استفاده از پلوتونیوم را نداریم چه 10 کیلو و چه یک کیلو تولید کنیم تفاوتی نمی‌کند. در افکار عمومی کاهش تولید این ماده محدودیت تلقی می‌شود در حالی که ما فعلا قصد بازفرآوری آن را نداریم ممکن است در آینده این کار را بکنیم اما فعلا برای چند سال امکان بازفراوری آن را در حد قابل قبول نداریم.

صالحی خاطرنشان کرد: البته در سطح آزمایشگاهی یک بار بازفراوری پلوتونیوم را انجام داده و به آژانس هم گفته‌ایم و آن را کنار گذاشتیم قصدمان این بود که بدانیم این فرایند را بلدیم و دانش فنی آن را داریم.

وی اضافه کرد: البته اکنون نیازی به این کار نیست و مواد اولیه آن شامل سوخت مصرف شده را در اختیار نداریم که بخواهیم پلوتونیومش را تولید کنیم و در آینده شامل ده، پانزده سال آینده هم قصد استفاده از آن را نداریم تصور طرف مقابل محدودیت است اما تصور ما این نیست.

صالحی گفت: آنان می‌گویند جلو رفتن ما به سمت سلاح هسته‌ای را گرفته‌اند در حالی که ما در پی استحصال پلوتونیوم برای تولید چنین سلاحی نیستیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین درباره محدودیت مربوط به ساخت فلز اورانیوم و پلوتونیوم اظهار کرد: وقتی ما اکنون قصد تولید پلوتونیوم را نداریم و مواد لازم برای آن در اختیار ما نیست پس چگونه می‌توانیم فلزش را تولید کنیم؟ با این حال طرف مقابل برای اقناع افکار عمومی در داخل کشورش می‌گوید ما را محدود کرده‌اند.

صالحی ادامه داد: ما اورانیوم غنی‌شده 90 درصد نداریم که بخواهیم آن را تبدیل به فلز و سلاح بکنیم؛ زیرا ما بیش از 20 درصد غنی‌سازی نکرده ایم. البته همین محدودیت ها را نیز برای مدت زمان مثلا پانزده ساله پذیرفته ایم که با فلز اورانیوم سروکار نداشته باشیم. البته جالب است که به لطف خدا به آنان گفتیم روی فلز اورانیوم 90 درصد غنی شده که اصلا نداریم یا روی پلوتونیوم تا پانزده سال کار نمی کنیم اما مابه ازای آن می‌خواهیم روی سوخت های مدرن که براساس اورانیوم فلزی است، کارکنیم.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه "بر این اساس باز دوباره به فلز اورانیوم بازگشتیم اما روی سوخت پیشرفته‌ای که اورانیوم پایه و اساس آن باشد"، گفت: محدودیت دیگری که آنان ایجاد کردند تا به زعم خود ما در پی سلاح نرویم این بود که ذخایر اورانیوم غنی شده محدود شود به نحوی که بیشتر از 300 کیلوگرم نداشته باشیم. این در حالی است که تا هشت سال آینده، روس ها سوخت نیروگاه بوشهر را طبق قرارداد تامین می‌کنند؛ اکنون ما سالیانه دو تن تولید می‌کردیم در حالی که نیاز بوشهر 30 تن است و با روند تولید کنونی در داخل 15 سال طول می کشد که نیاز یک سال این نیروگاه را تامین کنیم.

صالحی افزود: فرض کنیم همین امروز 190 هزار سو قدرت غنی‌سازی داشته باشیم مواد اولیه آن را چگونه می‌توانیم تامین کنیم تا این میزان غنی‌سازی داشته باشیم؟ ما یکی - دو سال تولید می‌کردیم و بعد چگونه می‌توانستیم آن را استمرار دهیم؟

وی ادامه داد: این در حالی است که در هفت، هشت سال آینده به سرعت در زمینه اکتشاف و استخراج کار می‌کنیم که پس از دوره اعتمادسازی که دوره‌ای 8 تا 10 ساله است بتوانیم به وضعی برسیم که مواد اولیه به اندازه کافی داشته باشیم تا وقتی ظرفیت غنی‌سازی ما به حد کافی رسید به طور مستمر سالانه 30 تن را تولید کنیم.

صالحی گفت: به فرموده رهبر معظم انقلاب آنان درصدد بودند غنی‌سازی ما را متوقف کنند؛ اما اکنون بناچار پذیرفتند هزاران سانتریفیوژ در نطنز کار کنند و اراک به عنوان رآکتور آب سنگین باقی بماند و فردو برقرار باشد، در حالی که قبلا می گفتند باید تعطیل شود.

معاون رئیس‌جمهور در پایان اظهار کرد: بالعکس فعالیت‌های هسته‌ای ما از این به بعد بیشتر هم خواهد شد همچنان که طبق قراردادهایی که با روسیه امضا کرده ایم دو نیروگاه جدید ایجاد خواهیم کرد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۱ تیر ۹۴ ، ۰۸:۱۶
کانون بسیج فرهنگیان ناحیه 4 قم
۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۳۰ تیر ۹۴ ، ۱۶:۴۶
کانون بسیج فرهنگیان ناحیه 4 قم

 

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل
متحد ضمن تأیید دریافت نامه ۱+۵ و اتحادیه اروپا برای ۱۵ ساله شدن دوره بازگشت
فوری تحریم‌های ایران، گفت که این درخواست در روزهای آینده بررسی خواهد شد

. 94/04/30

فرهان حق» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در کنفرانس خبری امروز دوشنبه، خبر پیشین آسوشیتدپرس در خصوص نامه‌نگاری ۱+۵ و اتحادیه اروپا با دبیرکل سازمان ملل و اعلام موافقت با تمدید ۵ ساله دوره بازگشت فوری تحریم‌های ایران را تأیید کرد.

نامه ۱+۵ به دبیرکل سازمان ملل برای تمدید ۵ ساله مکانیسم ماشه

یکی از خبرنگاران زن به تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ در ساعات صبحگاهی به وقت نیویورک و ۱۰ ساله بودن عمر مکانیسم ماشه در این قطعنامه اشاره کرد و توضیح سخنگو در خصوص مغایرت این بند و نامه تمدید ۵ ساله را خواستار شد.

فرهان حق پس از تأیید وجود چنین نامه‌ای، گفت که این نامه «مانند دیگر اسناد موجود در سازمان ملل، روند طبیعی خود را طی خواهد کرد و در چند روز آینده، در سامانه نامه‌نگاری سازمان ملل به گردش درخواهد آمد

وندی شرمن: بازگشت فوری تحریم‌ها ۱۵ ساله خواهد بود/ نمی‌توانستیم شورای امنیت را به خاطر کنگره معطل کنیم

شب‌جمعه بود که «وندی شرمن» معاون امور سیاسی وزارت خارجه آمریکا، برای اولین بار از «تصمیم سیاسی» اعضای دائم شورای امنیت برای تمدید ۵ ساله بند بازگشت فوری تحریم‌های ایران در قطعنامه جدید سازمان ملل خبر داده بود.


منبع: فرهنگ نیوز


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ تیر ۹۴ ، ۱۶:۳۶
کانون بسیج فرهنگیان ناحیه 4 قم

چالش اصلی همه‌ی تحولات بزرگ اجتماعی - از جمله انقلابها - چیست؟ چگونه در مسیر یک انقلاب انحراف ایجاد می شود ؟ راههای جلوگیری از ایجاد فتنه و انحراف در مسیر انقلاب چیست؟ شاخص انقلاب اسلامی چیست؟ چه افرادی در پی تغییر هویت انقلاب هستند؟ و هشدار جدی رهبری در مورد انقلاب اسلامی ...


                                                               مدت زمان: 5 دقیقه 11 ثانیه


ابتدا تمامی قسمت ها را دانلود کرده و سپس نسبت به باز کردن آن اقدام نمایید.

دانلود فیلم با کیفیت بالا
بخش اول بخش دوم بخش سوم بخش چهارم بخش پنجم
31,250 کیلوبایت 31,250 کیلوبایت 31,250 کیلوبایت 31,250 کیلوبایت 3,521 کیلوبایت
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ تیر ۹۴ ، ۱۶:۲۴
کانون بسیج فرهنگیان ناحیه 4 قم


کد کج شدن تصاوير