کانون بسیج فرهنگیان ناحیه 4 قم

کانون بسیج فرهنگیان ناحیه 4 قم
آخرین نظرات
  • ۲ مرداد ۹۴، ۱۹:۰۶ - محمد مهدی تهرانی
    خدا قوت

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه گیلان با بیان اینکه کلینیک صنعت دانشگاه گیلان متشکل از سه بخش خصوصی صنعت، دولتی و دانشگاهی است، این کلینیک را راهی برای ارتباط موثر صنعت با دانشگاه از جمله انجام پژوهش‌های مورد نظر برای رفع نیاز صنایع، ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه صنایع و سوق دادن پایان‌نامه‌های دانشجویی در جهت رفع نیاز آنها دانست.

دکتر سیدضیاءالدین میرحسینی در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی ایسنا با اشاره به مزین شدن امسال به نام «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» از سوی مقام معظم رهبری اظهار کرد: ما باید از تمام توانمندی‌های داخلی برای رفع نیازهای خود در جهت افزایش تولید و بهره‌وری استفاده کنیم که این امر منوط به استفاده از توان و پتانسیل‌های پژوهشی برای رفع معضلات جامعه است؛ در این راستا مرکز رشد در دانشگاه گیلان راه‌اندازی شده و تمام تلاش ما نیز این است که دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اعضای هیات علمی را با ایجاد فضایی برای ارائه ایده‌های منجر به تولید محصول و ایجاد فضای کاری جدید و تجاری کردن محصولات علمی برای فعالیت در این مرکز ترغیب کنیم.

وی با بیان این‌که در این مرکز رشد تلاش شده از حضور واحدهای موفق و کارآفرینان برتر داخلی استفاده شود، افزود: در این مرکز هماهنگی خوبی با بنیاد نخبگان استان و همچنین پارک علم و فناوری گیلان داریم و تلاش کردیم ارتباطاتمان در سطح منطقه و ملی باشد تا پتانسیل‌های پژوهشی دانشگاه را با نیازهای منطقه‌ای و کشوری هماهنگ کنیم و بتوانیم در قالب یک فعالیت پژوهشی تقاضا محور، فعالیت‌هایمان را گسترش دهیم که در سال گذشته رشد خوبی داشتیم و امید داریم امسال نیز با زمینه‌هایی که فراهم شده، رشد بیشتری داشته باشیم.

راه‌اندازی کلینیک صنعت در دانشگاه برای ایجاد ارتباط با صنعت

معاون پژوهشی دانشگاه گیلان با اشاره به ایجاد ارتباط موثر با صنایع استان افزود: بدین منظور در دانشگاه گیلان ساختاری را با عنوان کلینیک صنعت ایجاد کردیم که با مدیران صنایع استان، دستگاه‌های اجرایی مرتبط با صنعت و همچنین اعضای هیات علمی دانشگاه مرتبط است. ارتباطات بین دانشگاه و صنعت از سال گذشته آغاز شده و در سال جاری نیز استمرار خواهد داشت.

میرحسینی تصریح کرد: امیدوار هستیم که با کمک دانشگاه بتوانیم برای گروهی از صنایع که واحدهای تحقیق و توسعه ندارند، این واحدها را در دانشگاه راه‌اندازی کنیم تا بتوانیم در مسیر تولید محصول گام برداریم و به نوآوری در محصولات صنایع و ایجاد فضای رقابتی برای صنایع کمک کنیم.

سوق دادن پایان‌نامه‌های دانشجویی به سمت نیاز صنایع و دستگاه‌های اجرایی استان

وی ادامه داد: همچنین تلاش کردیم پایان‌نامه‌های دانشجویی را به سمت نیاز صنایع استان سوق دهیم تا خروجی پایان‌نامه‌های دانشجویی بتواند نیازهای دستگاه‌های اجرایی و صنایع را رفع کند.

میرحسینی با بیان اینکه تامین بخشی از نیازهای پژوهشی دستگاه‌های اجرایی منطقه گیلان به دانشگاه گیلان واگذار شده است، گفت: بخش عمده رفع این نیازها در قالب پایان‌نامه‌های دانشجویی تعریف شده است که این مهم نوید خوبی برای دانشگاه است، چرا که در این زمینه هر اندازه سرمایه‌گذاری کنیم، هم پایان‌نامه‌های دانشجویی از غنای بیشتری برخوردار می‌شوند و هم خروجی آن‌ها مورد استفاده بخش صنعت قرار می‌گیرد.

معاون پژوهشی دانشگاه گیلان یادآور شد: خوشبختانه توانمندی‌های ما عمدتا با مزیت‌های استان مرتبط است، مثلا دریا در استان یکی از مزیت‌های ما محسوب می‌شود و در برنامه‌های ششم توسعه هم جایگاه خیلی خوبی را به خود اختصاص خواهد داد. مباحث مربوط به منطقه آزاد و مسائل زیست محیطی در استان، کشاورزی و منابع طبیعی از جمله پتانسیل‌های منطقه‌ای هستند که باید پژوهش‌های دانشگاهی را به سمت توسعه آن‌ها سوق دهیم.

میرحسینی با اشاره به سیاست دانشگاه برای توسعه فعالیتهای مرکز رشد در جهت استفاده از پتانسیل‌های منطقه‌ای تصریح کرد: از زمان شکل‌گیری یک ایده تا تبدیل آن به محصول و تولید درآمد و ثروت مراحل مختلفی طی می‌شود که باید از هر یک، حمایت‌های لازم صورت گیرد. تمام تلاش ما شناسایی این مراحل و اعمال حمایتهای مورد نیاز با تمام ظرفیتهای دانشگاهی و کمکهای بخش خصوصی و صنایع بوده است تا این ایده‌ها مسیر مورد نظر را طی کرده و حامیان آ‌ن‌ها از جمله بخش خصوصی و سرمایه‌گذار از نتایج آن مستفیض شوند.

استفاده از پتانسیل انجمن‌های علمی برای شناسایی ایده‌های مرتبط با نیازهای منطقه

وی با بیان‌ این‌که در این مسیر همچنین تلاش کردیم از توانمندی‌ انجمن‌های علمی دانشگاه برای برگزاری استارتاپهایی که ایده‌های مرتبط با نیازهای منطقه را معرفی می‌کنند، استفاده کنیم، اظهار کرد: این انجمن‌های علمی که در سطح کشور شاخص هستند و اعضای آن‌ها را دانشجویان و افرادی که دغدغه توسعه علمی دارند، تشکیل می‌دهند، به عنوان یک تشکل غیردولتی دانشجویی فعالیتهای علمی و فوق برنامه‌ای علمی را دنبال می‌کنند و ما نیز از آن‌ها برای تولید ایده در زمینه نیازهای منطقه‌ای کمک می‌گیریم.

تشکیل کارگروه تجهیز، تعمیر و ایمنی آزمایشگاه در دانشگاه

معاون پژوهشی دانشگاه گیلان در مورد زیرساختهای ایجاد شده برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان در دانشگاه گیلان گفت: در زمینه تجهیزات آزمایشگاهی و دسترسی به منابع علمی، کارگروه تجهیز، تعمیر و ایمنی آزمایشگاه در دانشگاه ایجاد شده است تا نیازهای اساسی دانشگاه در این حوزه برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی شناسایی و اولویت‌بندی شود. همچنین با فعالیت این کارگروه بتوانیم تعدادی از دستگاه‌هایی که بنا به دلایلی از چرخه بهره‌برداری خارج شده‌ بودند را مجددا بازسازی کنیم و به مرحله بهره‌برداری برسانیم.

میرحسینی ادامه داد: همچنین تهیه ضوابط ایمنی استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی برای کاربران از دیگر وظایف این کارگروه است.

اقدام برای تشکیل آزمایشگاه مرکزی و راه‌اندازی کتابخانه دیجیتالی

وی با بیان این که سال گذشته بیش از دو میلیارد تومان اعتبار برای تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه با توجه به مشخص شدن اولویتها اختصاص یافت، تصریح کرد: در تلاش هستیم تا دستگاه‌های گران‌قیمت و پرمصرف را از دانشگاه تجمیع کرده و در قالب تشکیل «آزمایشگاه مرکزی»، خدمات‌رسانی در طیف وسیع‌تری به کاربران داشته باشیم و سعی‌مان هم بر این بوده است که در راستای این تجمیع با دانشگاه‌های داخل استان همکاری خوبی داشته باشیم تا بتوانیم آنها را در قالب یک سامانه معرفی و امکان دسترسی به این تجهیزات آزمایشگاهی را بین دانشگاه‌های داخل استان تسهیل کنیم.

میرحسینی خاطرنشان کرد: تعرفه‌های تجهیزات آزمایشگاهی برای دانشگاه‌های داخل استان با قیمت کمتر است، اما این خدمات آزمایشگاهی برای همه شرکت‌ها و کسانی که بیرون از دانشگاه هستند، قابل دسترس است. سایت دانشگاه در بحث تجهیزات آزمایشگاهی فعال و امکانات آن مشخص است و همه می‌توانند به آن رجوع کنند. البته شرکت‌های دانشگاهی مستقر در مرکز رشد، از تسهیلات ویژه‌تری برخوردار هستند.

وی در ادامه با بیان این‌که با انعقاد تفاهم‌نامه مشترکی با دانشگاه علوم پزشکی گیلان امکان دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی بین‌المللی در دانشگاه فراهم شده است، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون نیز به دنبال راه‌اندازی کتابخانه دیجیتالی در دانشگاه هستیم، به این منظور در تلاشیم با همکاری دانشگاه‌های منطقه امکان استفاده آن‌ها را از این منابع اطلاعاتی فراهم کنیم تا علاوه بر تجهیزات آزمایشگاهی از منابع اطلاعاتی‌مان هم بتوانیم استفاده مناسب‌تری داشته باشیم.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۵/۰۲/۱۴
کانون بسیج فرهنگیان ناحیه 4 قم

دانشگاه گیلان

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی


کد کج شدن تصاوير